Turkiya Grantlari hamda ITB (Islom Taraqqiyot Banki) Grant dasturlari
Xalqaro qo’shma Grant dasturi bo’lib, Turkiya universitetlarida xalqaro oliy ta'lim olish uchun mo'ljallangan dasturdir. Ushbu dastur Turkiyaning eng yuqori salohiyatli 70 dan ortiq oliy ta’lim muassasalarida har yili tashkil etiladigan 100% lik Grant asosida tahsil olish imkoniyatini beradi.
Turkiya Grantlari hamda ITB (Islom Taraqqiyot Banki) Grant dasturlarining maqsadi:
Turkiya va ko’plab rivojlangan musulmon mamlakatlarining davlat fondlari, banklari va moliyaviy hamkorliklari tomonidan turli mamlakatlarning iqtisodi, qishloq xo'jaligi, sanoati va boshqa sohalarini rivojlantirishga zarur malakali kadrlarni tayyorlab yetishtirish orqali ushbu mamlakatlardagi iqtisod va ijtimoiy hayotni rivojlantirishga hissa qo’shishdir.
Shu maqsad uchun har yili rivojlangan davlatlarning obro’li universitetlarida talabalarning o’qish va yashash xarajatlari qoplab beriladigan Xalqaro grantlar tashkil etish va hamkorlikda taraqqiyotga erishishdir.
Talabalar uchun ajratilgan Grantlar o’rin soni: Har yili Turkiya Burslari dasturlarida 5000 kishiga, Turkiya-ITB Hamkorlik Grant dasturlari doirasida 3000, jami yilda 8000 kishiga grant berilmoqda bulib, bu grantlar soni buyicha dunyodagi Xitoy grantlaridan keyingi 2-o’rinda turuvchi dunyoning eng katta sonli grant dasturidir.
Ushbu Grant dasturi doirasida talabalar Turkiya, Malayziya, Katar, BAA va boshqa rivojlangan musulmon davlatlari bilan bir qatorda Evropa, AQSH va boshqa davlatlarda ham o’qish va talaba almashish imkoniyatlariga egadirlar.

Стипендии Турции - Туркие Бурслари и стипендиальные программы ISDB (АйЭсДиБи) (Исламского банка развития)
Международная совместная стипендиальная программа — это программа, предназначенная для международного высшего образования в турецких университетах. Данная программа предоставляет возможность обучения на основе 100% гранта, организуемого ежегодно в более чем 70 высших учебных заведениях самого высокого потенциала Турции.
Цель Стипендий Турции - Туркие Бурслари и стипендиальной программы ISDB(АйЭсДиБи) (Исламского банка развития):
Оно призвано способствовать развитию экономики и общественной жизни в этих странах путём подготовки квалифицированных кадров, необходимых для развития экономики, сельского хозяйства, промышленности и других отраслей различных стран за счёт государственных фондов, банков и финансового сотрудничества Турции и многих развитых мусульманских стран.
Для этого необходимо организовать и сотрудничать с организацией международных грантов, которые ежегодно покрывают расходы на обучение и проживание студентов в престижных университетах развитых стран.
Количество стипендий для студентов: 5000 стипендий присуждаются 5000 студентам каждый год в рамках стипендиальных программ сотрудничества Турции и ISDB, а в общей сложности ежегодно стипендии присуждаются 8000 студентам. Это крупная программа грантов.
В рамках данной грантовой программы студенты имеют возможность учиться и участвовать в программах по обмену студентами в Турции, Малайзии, Катаре, ОАЭ и в других развитых мусульманских странах, а также в Европе, США и других странах.
В рамках данной грантовой программы студенты имеют возможность учиться и участвовать в программах по обмену студентами в Турции, Малайзии, Катаре, ОАЭ и в других развитых мусульманских странах, а также в Европе, США и других странах